O výrobě

Korek si většina z nás spojuje leda tak s vínem nebo botami. Napadlo by vás, že se z něj vyrábí i módní doplňky? Asi ne, že? Přitom kabelky z korku předčí i ty kožené. Jak na pohled, tak na dotek. Jak je to možné a jak se vlastně ty kabelky, batohy, opasky a další věci z korku vyrábí?

Základem je kůra stromu s názvem korkový dub. Ten roste hlavně v Portugalsku, odkud pochází víc než polovina jeho světové produkce.

vyroba

Ze žaludu vyroste nejprve strom se silnými pokroucenými větvemi, což trvá zhruba čtvrt století. Pak je poprvé možné ze stromu šetrně sloupnout kůru. Tahle první sklizeň ale není k výrobě korkové textilie vhodná, na to si ještě pěstitelé pár let počkají.

Spolu s odstraněním kůry se nastartuje jakýsi obranný mechanismus stromu, díky čemuž začne růst nová, kvalitnější kůra. S každou sklizní je korek kvalitnější a kvalitnější. Už se nesklízí po 25 letech, ale po devíti letech.

Víte, že kůra, která se kvalitou hodí k výrobě módních doplňků, se ze stromu sloupne až při třetí a dalších sklizních? 

  • Nejprve je třeba ze stromu opatrně odloupnout kůru. Každý strom jí vydá něco mezi 25 a 45 kilogramy.
  • Kůra se pak rok suší pod širým nebem. Tím se zbaví všech lepkavých zbytků.
  • Pruhy takto usušené kůry se následně celý den vaří v měděných kádích. Při tom korek nabobtná a získá požadovanou pružnost.
  • Pláty se po uvaření vyrovnají do plochých desek a zase se suší.
  • Z nejkvalitnějších plátů pak vzniká korková kůže, která je jemná, odolná a pružná. Právě ta se používá k výrobě kabelek, batohů, motýlků, náramků a dalších produktů z korku.
  • Z korkové kůže se pak v manufakturách ručně a s láskou šijí korkové batohy, kabelky, tašky na notebooky a další produkty.

vyroba1

Korek je tedy zcela přírodní materiál, který v mnohém předčí i kůži. Na rozdíl od našich představ je korková kůže, která se používá k výrobě kabelek jemná jako semiš, pružná, hladká a vůbec se nedrolí. Díky vzduchovým bublinám ve struktuře je korek lehoučký. Za odolností vůči vodě a jiným nečistotám stojí 40% obsah suberinu.

Víte, že korkový batoh ani kabelka na slunci nevyblednou?