Užitečné informace

O nás

Co stálo za zrodem Econata? 


Jmenuji se Hanka a kdybych měla říct jednu věc, která mě opravdu charakterizuje, je to láska k přírodě. I proto jsem tento e-shop nazvala Econata. Název Econata je složen ze 2 slov, které mají původ v latině a znamenají doslova zrozeno z přírody.

Jako každá žena ráda nakupuji pěkné a kvalitní věci. Mám ráda produkty, které se nevylučují s udržitelným životním stylem a péčí o přírodu. Z toho vychází i celá vize společnosti Econata. Chceme vám nabídnout produkty, pro které je typický minimální dopad na přírodu.

Další mojí láskou, kterou sdílím s celou svou rodinou je cestování. Nejezdíme za hranice jen za odpočinkem, rádi poznáváme nové kultury a životní styl tamních obyvatel.

Při jedné z našich cest jsme zavítali do Portugalska, kde jsme narazili na materiál, který všichni známe ze zátek do lahví na víno. Korek.


Korek je materiál, se kterým opravdu souzníme. Je 100% přírodní
, při jeho výrobě se neničí příroda, dokonce je i recyklovatelný. Co nás na něm ale tak zaujalo? Kůra korkového dubu se jednou za devět let oloupe a strom může dál růst. Navíc se surový korek využívá i jako univerzální přírodní vlákno. To jste určitě nevěděli, že? My donedávna taky ne.

A koho by napadlo, že se z něj dají vyrábět nejen zátky a podložky, ale i nádherné a jemné kabelky, batohy, peněženky a další doplňky rozličných barev, které si získají naše srdce?

Jelikož vás o ten zážitek nechceme připravit, rozhodli jsme se přivézt trochu té krásy také k nám a nabídnout vám ručně a s láskou šité produkty z portugalských manufaktur.

Každý kus je originál, protože i struktura a kůra korkového dubu je pokaždé trochu jiná.

 

O výrobě

Korek si většina z nás spojuje leda tak s vínem nebo botami. Napadlo by vás, že se z něj vyrábí i módní doplňky? Asi ne, že? Přitom kabelky z korku předčí i ty kožené. Jak na pohled, tak na dotek. Jak je to možné a jak se vlastně ty kabelky, batohy, opasky a další věci z korku vyrábí?

Základem je kůra stromu s názvem korkový dub. Ten roste hlavně v Portugalsku, odkud pochází víc než polovina jeho světové produkce.

Ze žaludu vyroste nejprve strom se silnými pokroucenými větvemi, což trvá zhruba čtvrt století. Pak je poprvé možné ze stromu šetrně sloupnout kůru. Tahle první sklizeň ale není k výrobě korkové textilie vhodná, na to si ještě pěstitelé pár let počkají.

Spolu s odstraněním kůry se nastartuje jakýsi obranný mechanismus stromu, díky čemuž začne růst nová, kvalitnější kůra. S každou sklizní je korek kvalitnější a kvalitnější. Už se nesklízí po 25 letech, ale po devíti letech.

Víte, že kůra, která se kvalitou hodí k výrobě módních doplňků, se ze stromu sloupne až při třetí a dalších sklizních? 

  • Nejprve je třeba ze stromu opatrně odloupnout kůru. Každý strom jí vydá něco mezi 25 a 45 kilogramy.
  • Kůra se pak rok suší pod širým nebem. Tím se zbaví všech lepkavých zbytků.
  • Pruhy takto usušené kůry se následně celý den vaří v měděných kádích. Při tom korek nabobtná a získá požadovanou pružnost.
  • Pláty se po uvaření vyrovnají do plochých desek a zase se suší.
  • Z nejkvalitnějších plátů pak vzniká korková kůže, která je jemná, odolná a pružná. Právě ta se používá k výrobě kabelek, batohů, motýlků, náramků a dalších produktů z korku.
  • Z korkové kůže se pak v manufakturách ručně a s láskou šijí korkové batohy, kabelky, tašky na notebooky a další produkty.

Korek je tedy zcela přírodní materiál, který v mnohém předčí i kůži. Na rozdíl od našich představ je korková kůže, která se používá k výrobě kabelek jemná jako semiš, pružná, hladká a vůbec se nedrolí. Díky vzduchovým bublinám ve struktuře je korek lehoučký. Za odolností vůči vodě a jiným nečistotám stojí 40% obsah suberinu.

Víte, že korkový batoh ani kabelka na slunci nevyblednou?

Kontakt