100% ekologický produkt

Korek je 100% přírodní materiál při jehož výrobě nedochází k ničení přírody a je také i recyklovatelný. Kůra korkového dubu se jednou za devět let oloupe a strom může dále růst.

Surový korek se využívá jako univerzální přírodní vlákno. Kabelky, tašky, batohy a doplňky z korku jsou lehké, odolné a příjemně hladké. Každý kus je originál, protože i struktura a kůra korkového dubu má pokaždé trochu jinou strukturu. 

Kabelky, tašky a batohy z korku jsou lehké díky přítomnosti vzduchových bublin ve struktuře, jejich hmotnost je přibližně poloviční oproti ostatním materiálům.

Díky tomu, že korek obsahuje přes 40% suberinu (což je přírodní polymer voskovitého charakteru), tak odpuzuje vodu, plyny a nečistoty. Déšť korku nevadí. Údržba kabelek a korkových tašek je snadná, stačí otřít hadříkem mýdlovou vodou.

Korek velmi dobře odolává UV záření, je velice pružný, tvarostálý a odolný proti poškrábání.

Vlastnosti, které si však zamilujete nejvíce je jeho měkkost a originální struktura, která je unikátní u každého výrobku stejně tak, jako u lidí otisk prstu. Nikdy nenajdete dvě korkové kabelky se stejnou strukturou.

Korek je antibakteriální a díky ochranným přírodním látkám, které strom produkuje po sklizni kůry odpuzuje dřevokazný hmyz a škůdce.

Korek je antistatický (nepřitahuje prach). Je to materiál vhodný pro alergiky.

 

A jak se vlastně kabelky, batohy, opasky a další věci z korku vyrábí?

Základem je kůra stromu s názvem korkový dub. Ten roste hlavně v Portugalsku, odkud pochází víc než polovina jeho světové produkce.

Ze žaludu vyroste nejprve strom se silnými pokroucenými větvemi, což trvá zhruba čtvrt století. Pak je poprvé možné ze stromu šetrně sloupnout kůru. Tahle první sklizeň ale není k výrobě korkové textilie vhodná, na to si ještě pěstitelé pár let počkají.

Spolu s odstraněním kůry se nastartuje jakýsi obranný mechanismus stromu, díky čemuž začne růst nová, kvalitnější kůra. S každou sklizní je korek kvalitnější a kvalitnější. Už se nesklízí po 25 letech, ale po devíti letech.

Víte, že kůra, která se kvalitou hodí k výrobě módních doplňků, se ze stromu sloupne až při třetí a dalších sklizních? 

  • Nejprve je třeba ze stromu opatrně odloupnout kůru. Každý strom jí vydá něco mezi 25 a 45 kilogramy.
  • Kůra se pak rok suší pod širým nebem. Tím se zbaví všech lepkavých zbytků.
  • Pruhy takto usušené kůry se následně celý den vaří v měděných kádích. Při tom korek nabobtná a získá požadovanou pružnost.
  • Pláty se po uvaření vyrovnají do plochých desek a zase se suší.
  • Z nejkvalitnějších plátů pak vzniká korková kůže, která je jemná, odolná a pružná. Právě ta se používá k výrobě kabelek, batohů, motýlků, náramků a dalších produktů z korku.
  • Z korkové kůže se pak v manufakturách ručně a s láskou šijí korkové batohy, kabelky, tašky na notebooky a další produkty.

Korek je tedy zcela přírodní materiál, který v mnohém předčí i kůži. Na rozdíl od našich představ je korková kůže, která se používá k výrobě kabelek jemná jako semiš, pružná, hladká a vůbec se nedrolí.